naslovna | o nama | festivalski izveštaji | godišnje nagrade | članovi | arhiva | tekstovi | kontakt

 


 



BORISLAV ANĐELIĆ: 61. KANSKI FILMSKI FESTIVAL
(14.05. – 25.05. 2008) - "
ŠIROM ZATVORENIH OČIJU".

 





 

Izveštaji naših članova sa
međunarodnih festivala

CANNES Official Site

MANHAJM '07 - Saša Janković

MOTOVUN '07 - Ivan Karl

SOLUN '07 - Saša Radojević

BERLINALE '07 - Dinko Tucaković

HIHON '06 (Španija) - Ivan Karl

KIJEV '06 (Ukrajina) - Saša Janković

RIGA '06 (Letonija) - Goran Gocić

VENECIJA '06 (Italija) - Sandra Perović

FRIBURG '06 (Švajcarska) - Bora Anđelić

 

Naredni festivali

FESTIVAL FILMA I NOVIH MEDIJA / NOVI SAD

SOPOTSKI FESTIVAL

PALIĆKI FESTIVAL

VRNJAČKA BANJA

NIŠKI FILMSKI SUSRETI

14. FESTIVAL
AUTORSKOG FILMA

37.BEOGRADSKI FEST

Održani festivali

55.KRATKI METAR

36.BEOGRADSKI FEST

13. FESTIVAL
AUTORSKOG FILMA

NIŠKI FILMSKI SUSRETI

VRNJAČKA BANJA

PALIĆKI FESTIVAL

SOPOTSKI FILMSKI FESTIVAL

FILMSKI FESTIVAL SRBIJE / NOVI SAD

54.KRATKI METAR

35.BEOGRADSKI FEST
 

 


(Od specijalnog izveštača Večernjih Novosti)

BEZ PREDAHA
Povratak «Indijane Džonsa» Stivena Spilberga; posle gotovo dve decenije pauze, vratio je puni sjaj glamura na Kroazetu. Poznate glumice, na radost medija i paparaca, ali i brojnih obožavatelja, iskoristile su brojne prijeme i prisustvo na crvenom tepihu da demonstriraju svoje nove haljine i nakit.
U društvu modnih mogula, poput, Valentina, Gabane i Dolčea našle su se i zvezde Kejt Blanšet, Selma Hajek, Kalista Flokhart, Natali Portman, ovde omiljena Penelopa Kruz, kao i stare dive; Fej Danavej i Džoana Kolins. Ni muško društvo nije bilo za bacanje od Harisona Forda, Edvarda Nortona, Tima Robinsa, Adrijana Brodija, do šarmantnog Šona Pena, uozbiljenog zbog članstva u žiriju i starih dobrih veličina, Nika Noltija i Denisa Hopera. Naravno da ovaj vašar taština zvezda nije mogao da prođe ni bez Bona, Majka Džegera, kao i Majka Tajsona sa njegovom Maui tetovažom na glavi.

Spilberg i Lukas su postigli svoj cilj, možda, nije baš sve ispalo kako su želeli ili očekivali, jer je novi «Indijana Džons» bio nešto između stare franšize i «E.T.»-ja, sa vanzemaljcima, atomskom bombom i akcijama po džungli na lijanama pred kojima bi i Tarzan skinuo kapu, ali važno je da je brend preživeo i da će publika širom sveta nagrnuti u dvorane. Mnoge primedbe na film su vešto zaobišli, prevodeći ih u humorne odgovore na pres konferenciji, gde se Blanšet izvinila čitavoj ruskoj naciji na svom trapavom "akcentu" i ulozi zle "komunjare", a Spilberg se podsetio svojih puzanja ispod školskih klupa u vreme treniranja zaštite od atomskog udara u hladnoratovsko vreme pedesetih.
Posle opustajuće, akcione zabave u vidu «Indijane Džonsa» i medijske histerije tim povodom, festival se ponovo vratio u svoje ovogodišnje tematske tokove, gorkih i provokativnih tema, filmom «Zamena» kultnog glumca i reditelja Klinta Istvuda. Reč je o upečatljivoj psihološkoj i emotivnoj studiji, drame mlade majke, igra je izvrsno Anđelina Džoli (koja je u Kan došla trudna što izaziva opšte simpatije i u društvu supruga Breda Pita), čije je dete pred očima korumpirane policije oteto, i nikada nije nađeno. Ova drama; rađena je prema istinitim događajima, dvadesetih godina prošlog veka u Los Anđelesu, a značajnu podršku Džolijevoj dao je u filmu legendarni glumac Džon Malkovič. Nizu zanimljivih glumačkih ostvarenja svakako treba dodati i Joakima Feniksa i Gvinet Paltrou u filmu, čija se radnja dešava u savremenom Bruklinu, «Dve ljubavnice» Džejmsa Greja. Ni Francuzi nisu ostali bez svojih glumačkih aduta, poput, Ketrin Danev i njene ćerke Kjare Mastrojani, u bizarnom porodičnom okupljanju u «Božićnjoj priči» Anoa Deplesina, a veliku pažnju, zasluženo, pobrali su dvostruki dobitnici Zlatne Palme, Belgijanci, braća Darden svojim filmom «Lornino ćutanje». Rađen u njihovom karakterističnom stilu "cinema veritea", braća Darden prate sudbinu mlade Albanke, Lorne igra je sjajno Arta Dobrosi) koja se fiktivno udaje za narkomana da bi obezbedila pravo boravka u Belgiji i koja pada u ruke lokalne mafije.
Dardenovi su, opet, jednostavno, ali ljudski toplo, realizovali upečatljivu, gorku priču o mladima i njihovim sudbinama, što je nastavak njihovog zanimljivog autorskog puta. Da li je to dovoljno za treću Palmu ostaje da se vidi, ali «Lornino ćutanje» je osvojilo srca mnogih gledalaca.
 

Bred Pit, Anđelina Džoli, Klint Istvud i njegova žena Dina u Kanu

ŠIROM ZATVORENIH OČIJU
Ako se po jutru poznaje dan, ovogodišnji filmski festival u Kanu će biti u znaku širom zatvorenih očiju, da parafraziramo naslov poslednjeg filma kultnog reditelja Stenlija Kjubrika sa Tomom Kruzom i Nikol Kidmen. Nagoveštaj kretanja u tom pravcu dao je već ovogodišnji plakat rađen prema fotografiji Dejvida Linča uz intervenciju francuskog dizajnera, koji je stavio povez preko očiju plavuše na slici, da ne bi sličio omotu upravo promovisanog albuma Madone. «Slepilom» Brazilca Fernanda Meireljesa, dobitnika Oskara za njegov debitantski film «Božji grad», je festival i otvoren. Film je rađen prema noveli Nobelovca iz 1997. Žozea Samaraga na temu kataklizme čovečanstva suočenog sa epidemijom misterioznog slepila. Mučan film, koji je uprkos poznatih zvezda, poput; Džulijane Mur i Marka Rufala, delovao kao hladan tuš na svečarski raspoloženu publiku.
Ako je «Slepilo» u metaforičnom smislu kroz alegoriju o propasti civilizacije samo denuncirao gorke plodove globalizacije, u istom tonu ali bez fikcije baziran na presnim životnim činjenicama istinite priče to veoma uspešno nastavlja «Lavlja jazbina» Argentinca Pabla Trapera. Brutalna drama o ženi (koju igra sjajno Traperova žena Martina Gusman), koja u zatvoru posle ubistva svog ljubavnika rađa sina. Efektan portret kolateralnih žrtava narastajućih socijalnih problema u Južnoj Americi.
O brutalnosti govori i film Engleza Stiva Mekvina (istog imena kao nekadašnja kultna zvezda) «Štrajk gladju» na temu priče o borcu IRE Bobi Sendsu i njegovoj političkoj borbi sa režimom Megi Tačer osamdesetih godina; koji se završio njegovom smrću od gladovanja. Ovaj provokativni film kojim je otvoren program Izvestan pogled demonstrira užas i torturu zatvora u Irskoj kao neku vrstu preteče sličnih poduhvata u Gvantanamu.
U mučna sećanja na osamdesete godine svoj prilog je dao i izraelski film «Valcer» sa Baširom Ari Folmana, animirani dokumentarac u vidu traumatičnih uspomena Izraelca poslatog u rat u Liban 1982. koji je bio svedok kada je hrišćanska milicija izvršila masakr u izbegličkom kampu Palestinaca u Sabri i Santili. Otrežnjujuće gorka animacija.
Izvesno opuštanju posle prave lavine bolnih tema i prizora došao je upravo iz redova nosilaca liste svetske globalizacije, koja i donosi delom svu ovu bedu, Amerikanaca i to u vidu šarmantnog i efektnog animiranog filma Kung Fu Panda Marka Osborna i Džona Stivensona u kome su svojim glasom učestvovale i velike ovde prisutne zvezde, Anđelina Džoli (takođe i junakinja u filmu «Zamena» Klinta Istvuda) i Dastin Hofman, koji su bili prava atrakcija na pres konferenciji.

                                                                                          Borislav Anđelić
 

 

 

naslovna | o nama | festivalski izveštaj |  godišnje nagrade | članovi | tekstovi | arhiva | kontakt

 

 

© Copyright FIPRESCI Srbija 2006-08.  Sva prava zadržana. Mail to WEBMASTER